Zasadi stablo, ne budi panj!

Autor: Blanka Doko, 5. 3. 2021.

Mi jesmo. Zasukali smo rukave i primili se posla. U četvrtak, 4. ožujka, školski okoliš obogatili smo s ukupno šest stabala -  tri oskoruše, 2 karagana i jednim javorom. Time smo  se pridružili nacionalnoj kampanji „Tjedan kolektivne sadnje stabala u Hrvatskoj 2021.” u organizaciji udruge „Zasadi stablo, ne budi panj!”.

Glavni i odgovorni bili su učenici od 1. do 4. razreda koji su uz upute i savjete ravnateljice, učiteljica, stručne i tehničke službe škole posadili po jedno razredno stablo. Time je naša škola upisana u digitalnu kartu zazelenjenih područja.

Nježna i mlada stabla oskoruše i karagana dobili smo u sklopu akcije, a javor nam je darovala gospođa Zrinka Košić Bosnar. Svi ćemo voditi brigu o njima pa će nam za koju godinu pružati hlad za čitanje, učenje i druženje.

U nastavku možete pročitati više o ovoj hvalevrijednoj kampanji, a u fotogaleriji pregledati fotomaterijal sadnje.

Udruga „Zasadi stablo, ne budi panj!” nastavlja uspješnu kontinuiranu kampanju sadnje stabala u Republici Hrvatskoj, u kojoj je više od 20 000 raznovrsnih sudionika diljem Hrvatske zasadilo 60 000 stabala u tri dana.

Kampanja „Tjedan kolektivne sadnja stabala u Hrvatskoj 2021.” održava se u razdoblju od 1. do 7. ožujka na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini u Republici Hrvatskoj. Kampanja se također održava u nekoliko susjednih država u suradnji s prijateljskim organizacijama iz tih država.

Ciljevi nacionalne i međunarodne kampanje:

• stvaranje simbioze građana, institucija i struke s ciljem realiziranja kampanje zajedničkim snagama
  • poticanje na sadnju autohtonih sorti svih biljnih vrsta i njihova razmjena, očuvanje genofonda
  • zadovoljavanje potrebe za edukacijama kako bi se umanjio rizik nepotpunog shvaćanja ekoloških problema
  • stvaranje promjene kod širokog kruga ljudi (stvaranje kritične mase
  • pojedinačni doprinosi, sinergijski učinak)
  • kreiranje pravilnog stava koji se odnosi na posljedice štetnog ljudskog ponašanja u okolišu
  • podizanje kvalitete života u suradnji s društvima i organizacijama identičnih ciljeva, kao i nadležnih institucija koje pridonose kakvoći uvjeta za rad, življenje i kretanje
  • poticanje građana na veću socijalnu uključenost u provedbi kampanje
  • povezivanje i razvitak pozitivnih emocija boravkom u prirodi
  • postavljanje novih standarda kao odgovor na ekološke izazove
  • privlačenje publiciteta na probleme ekologije