Predloženi za Državnu smotru LiDraNo 2021.

Autor: Blanka Doko, 22. 3. 2021.

U petak, 19. ožujka, sudjelovali smo u virtualnim Okruglim stolovima za literarne i novinarske radove županijske smotre LiDraNo 2021. Saznali smo rezultate ovogodišnje smotre LiDraNo.

U literarnom izrazu sudjelovalo je troje učenika 8. a i 8. b Jan Kristijan P., Margareta F. i Mirka M. P. pod mentorstvom učiteljica Danijele Miklec i Romine Gorički Mihaljinec. U novinarskom izrazu sudjelovale su učenice 8. a Natalija K. i Mirka M. P. pod mentorstvom Blanke Doko u kategoriji školskog lista i samostalnog novinarskog rada.

Županijsko povjerenstvo za državnu razinu predlaže novinarsko izvješće učenice 8. a Natalije K. te 7. broj lista Maksić.

Velike čestitke svim sudionicima ovogodišnje smotre LiDraNo, posebno članicama izvannastavne skupine Novinari na velikom angažmanu i trudu! Maksić je timski rad svih djelatnika i učenika, stoga na ponos svima nama.

U nastavku možete pročitati osvrt članica Županijskog povjerenstva na novinarske uratke. Također prilažemo tekstove kojima smo predstavljali školu na Županijskoj smotri LiDraNo.

Osvrt članica Županijskog povjerenstva Biserke Jakšić i Jelene Jazbec na novinarske uratke i list:

Predloženi za Državnu smotru:

Prvi videokonferencijski susret za osmaše

(Izvješće je napisala učenica Natalija K.)

Odabir forme izvješća rjeđi je i time vrjedniji u novinarskom stvaralaštvu učenika. U kartici teksta autor uspijeva dati sve potrebne elemente izvješća i uz faktografiju unijeti dozu osobnog doživljaja događaja o kojem piše. Tekst je informativan i aktualan. Mladima bliska visoka tehnologija  donijela je u školu uzbudljiv događaj za pamćenje i susret s poznatom osobom opisan na informativan način s dozom ne pretjerane emocije. Stilski ujednačen tekst.

MAKSIĆ – Osnovna škola V. Bosnara Stubičke Toplice (urednica Mirka M. P.)

List je objavljen na impresivnom broju stranica, pri čemu je obiman literarno-likovni dio, dok sam novinarski izraz donosi mnoštvo raznovrsnih sadržaja. Tekstualni dio obogaćen je rubrikom „Škola +“ koja se sa bogatom foto dokumentacijom iz školskog života provlači kroz cijele novine. List donosi raznovrsne novinarske forme, od vijesti, izvješća i reportaža do intervjua sa zanimljivim sugovornikom, a nisu propušteni ni napisi o uspješnim učenicima i specifičnostima ove škole, poput astronomije. Život škole obilježava tema broja „Škola za život“ obrađena s raznih aspekata, a posebno s razmišljanjima samih učenika. Nisu izostali ni tekstovi o ostalim aktualnostima koje su obilježile život učenika, pandemija koronavirusa i iskustvo potresa u njihovom kraju, kao i prva iskustva s nastavom na daljinu. List zadovoljava i sve ostale kriterije od naslovnice, sadržaja broja, uvodnika  i impresuma do grafičkog oblikovanja.

Novinarski osvrt učenice 8. a Mirke M. P. „Počivaj u miru, anđele!“ nije predložen za državnu smotru. Ipak prenosimo komentar žirija. Tekst možete pročitati među priloženim dokumentima.

Aktualan tekst kojem je povod razoran potres na Banovini. Autor na zanimljiv način donosi reagiranja na tu tragediju, čiji je simbol koji je ujedinio Hrvatsku tragično stradala djevojčica Laura. Pri tome naglasak stavlja na pozitivnu stranu društvenih medija koji najbrže ujedinjuju i solidariziraju ljude u nastojanjima  da pomognu. Tema je obrađena novinarski korektno, bez da je autor upao u zamku patetike, kada je riječ o takvim tragičnim događajima.

Osnovna škola Stubičke Toplice / , Stubičke Toplice / www.os-stubicke-toplice.skole.hr / ured@os-stubicke-toplice.skole.hr