Sudjelovanje u Danu građanskog odgoja i obrazovanja

Autor: Blanka Doko, 16. 11. 2020.

U petak, 13. studenog, sudjelovali smo u Danu građanskog odgoja i obrazovanja  u organizaciji Grada Rijeka, Foruma za slobodu odgoja, Krapinsko-zagorske županije, Centra za mirovne studije, GONG-a i švicarske udruge Verein MUNTERwegs. Aktivnim sudjelovanjem na riječkom panelu ravnateljica Brigitte Gmaz prikazala je višegodišnji uspjeh naše škole i županije u ovom segmentu odgoja i obrazovanja za život.

Građanski odgoj se u našoj školi provodi od 2011. godine na inicijativu sadašnje ravnateljice, tadašnje učiteljice u razrednoj nastavi, koja je osmišljavala i provodila projekte temeljene na očuvanju zagorske tradicije i kulturne baštine. Svi projekti bili su predstavljeni i imali dobar odjek u javnosti, lokalnoj sredini, na županijskim i državnim smotrama. Bavili smo se narodnim nošnjama, tradicijskim cvijećem, zaboravljenim igrama, zagorskim puranom te su isti predloženi za Naj akcije učenika u našem mjestu. Za svaki smo primili Povelje za naj akcije od Saveza Društva naša djeca RH za najbolje provedene akcije u toj godini. Projekt Zagorski puran bio je među uspješnijima te su ga učenici predstavljali i u Hrvatskom saboru 2014. godine. Sve je to privuklo i nekoliko motiviranih učiteljica koje su sa svojim učenicima tijekom godina također uspješno provodile projekte Trnina, Topličke orhideje, Običaji stubičkoga kraja, Vilim Feller. Svi zajedno radili smo izvan svoje satnice, a kasnije kroz međupredmetne teme.

Angažmanom KZŽ ravnatelja i učitelja, prepoznatljivošću i potrebom GO u školama te suradnjom s gradom Rijeka konačno je Građanski odgoj saživio u školama kao nova dimenzija. Suradnja s ravnateljima iz Rijeke donijela je našoj školi i jedan novi pristup odgoju i obrazovanju učenika - COOR. Razvoj građanskog društva ogleda se u provedbi Cjelodnevne nastave u našoj školi.

S mrežne stranice www.kzz.hr:

Pročelnica Upravnog odjela Krapinsko-zagorske županije za obrazovanje, sport, kulturu i tehniku kulturu Mirjana Smičić Slovenec u Rijeci je istaknula kako je u građanski odgoj kao izvannastavnu aktivnost u Krapinsko-zagorskoj županiji uključeno 380 učenika u 30-ak škola: „S obzirom na to da ulaganje u obrazovanje smatramo jednim od najvažnijih investicija, za iduću proračunsku godinu također smo nastojali osigurati dodatna sredstva kako bi mogli program nastaviti na još kvalitetniji način“. Počeci građanskog odgoja i obrazovanja u Krapinsko-zagorskoj županiji su krenuli prije 20-ak godine kada je donesen Nacionalni program odgoja i obrazovanja za ljudska prava. Od 2005. zagorske škole, učitelji i srednjoškolski profesori bili su uključeni u edukacije i određene aktivnosti u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Aktivnosti na provođenju Građanskog odgoja i obrazovanja intenzivirale su se od prošle godine, kada sporazum o suradnji na provedbi Građanskog odgoja i obrazovanja u osnovnim školama potpisali župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i gradonačelnik Grada Rijeka Vojko Obersnel.

Osnovna škola Stubičke Toplice / , Stubičke Toplice / www.os-stubicke-toplice.skole.hr / ured@os-stubicke-toplice.skole.hr