Povelja za Naj-akciju 2018.

Autor: Blanka Doko, 22. 11. 2018.

Učenice 4.a razreda Sara Cerovečki, Juli Kišur Novak, Lori Šipek-Glavač i Patricija Pasanec su u utorak, 20. studenog, u pratnji učiteljice Martine Drempetić predstavljale Općinu Stubičke Toplice i prezentirale školski projekt „Lijepe naše Stubičke Toplice“ u Staroj gradskoj vijećnici u Zagrebu na Svečanosti akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece“ u organizaciji Središnjeg koordinacijskog odbora akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece“.

Taj je prošlogodišnji projekt Građanskog odgoja i obrazovanja proglašen jednom od deset najuspješnijih hrvatskih akcija (od ukupno 72) te iznimno pohvaljen, a učenička prezentacija izazvala je oduševljenje više od 240 sudionika, koordinatora akcije „Gradovi i općine-prijatelji djece“ iz brojnih gradova i općina iz cijele Hrvatske, uzvanika državnih tijela i partnera Akcije, djece iz Dječjih foruma i Dječjih vijeća, gradonačelnika, načelnika, predstavnika ustanova, udruga, volontera, predstavnika odgojno-obrazovnih ustanova. Mentorici i učenicama organizator je uručio povelju za uspješno provedenu Naj-akciju 2018. te su je one s ponosom donijele u Stubičke Toplice.

U prošlogodišnjem projektu „Lijepe naše Stubičke Toplice“ učenici su uz vođenje učiteljica izrađivali razglednice Stubičkih Toplica kombiniranom tehnikom tradicijskog veza i tempere. Radom na projektu učenici su dali svoj doprinos u promociji mjesta kao turističke destinacije, osvijestili lokalnu zajednicu o potencijalu mjesta i potrebi za brigom i očuvanjem kulturno-povijesnog nasljeđa. Osnivač škole Općina Stubičke Toplice prepoznala je u projektu veliki potencijal za lokalnu zajednicu, ali i šire te ga predložila Savezu društava Naša djeca za Naj-akciju 2018.  Projekt je uspješno prezentiran na Županijskoj (održana u našoj školi) i Državnoj smotri (održana u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti), a sada i na završnoj Svečanosti dodjele povelja za Naj-akciju 2018.  S obzirom da Općina Stubičke Toplice kontinuirano od 2011. godine dobiva povelje za Naj-akcije, zaključuje se da kvalitetna suradnje lokalne zajednice i škole ima veliku važnost. Općina Stubičke Toplice šestu godinu nosi prestižan status Općine-prijatelja djece.

Akciju Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske s partnerima Hrvatskim društvom za preventivnu i socijalnu pedijatriju, uz pokroviteljstvo Ureda UNICEF-a za Hrvatsku već 19 godina provodi u Hrvatskoj. Akcija je dio Nacionalne strategije za prava djece u RH, a ističe se među tri najbolja europska programa za djecu. Svečanost dodjele pohvala i povelja odvija se svake godine na Međunarodni dan djeteta.

Izvor: www.savez-dnd.hr (pristupljeno 22.11.2018.)

Fotografije: Mirko Cvjetko, privatni album

Osnovna škola Stubičke Toplice / , Stubičke Toplice / www.os-stubicke-toplice.skole.hr / ured@os-stubicke-toplice.skole.hr