Knjižnica Osnovne škole Vladimir Bosnar Stubičke Toplice

Školska knjižnica započinje s radom 1. listopada 2010. godine. Nakon pet uspješnih godina oformljivanja fonda i etabliranja aktivnosti za poticanje čitanja, knjižnica se smješta uz Informatičku učionicu, prozračniji i malo veći prostor. Uz posudbu knjiga u knjižnici korisnici pronalaze i razvijaju hobije, stječu vještine potrebne za cjeloživotno učenje, razvijaju ugodne osjećaje prema čitanju i knjižnicama.

Knjižni fond obuhvaća oko 3300 jedinica i podijeljen je na literaturu za učenike, učitelje i referentnu zbirku. Neknjižnu građu čini 30-ak audio-vizualnih jedinica, društvene igre. Za čitanje u knjižnici dostupni su dječji časopisi Smib i Modra lasta te Školski list Maksić.

Knjižničarka je prvih nekoliko godina vodila izvannastavnu skupinu Mladi knjižničari bibliofili, posljednjih nekoliko godina za učenike predmetne nastave Novinare. Od šk. god. 2023./2024. vodi Dramske igre i vježbe.

12 RAZLOGA ZAŠTO JE ČITANJE VAŽNO, KORISNO I BITNO:

1. Čitanje aktivira mozak

Mozak, kao i svi mišići, mora ostati aktivan kako bi dobro funkcionirao. Čitanje u tome odlično služi te može čak i spriječiti razvijanje bolesti mozga poput demencije.

1. Čitanje proširuje znanje

Sve što čitate vašu glavu puni novim informacijama - nikada ne znate kada će vam trebati. Znanje nikada nije na odmet!

1. Čitanje proširuje rječnik

Da, ako čitate vrlo je vjerojatno da ćete poznavati više riječi od onih koji to ne čine ili čine rjeđe – imat ćete širi rječnik od drugih, što često može biti vrlo korisno.

1. Čitanje poboljšava pamćenje

Dok čitamo moramo stalno pamtiti radnju, likove i njihove pozadine, te mnoštvo drugih sitnica koje naš mozak pamti bez problema, a unapređuju naše pamćenje.

1. Čitanje razvija analitičko razmišljanje

Jeste li ikada čitali triler ili krimić te shvatili tko je ubojica prije kraja knjige? Ako jeste, ili ste barem probali, znači da ste koristili svoje analitičko razmišljanje i zaključivanje. Bravo!

1. Čitanje poboljšava koncentraciju i fokus

Ovo je prilično očito jer da biste pratili radnju ipak morate biti koncentrirani iliti fokusirani. Koncentrirani ljudi lakše uče i pamte.

1. Čitanje unaprjeđuje vještine pisanja

Budući da čitanje proširuje vidike, rječnik i uči novim izrazima, razumljivo je da pomaže i s pisanjem. (Pogotovo onih silnih zadaćnica na svakojake teme.)

1. Čitanje rješava nesanicu

Ako nikako ne možete zaspati i tu knjiga može pomoći! Čitanje opušta vaš mozak i priprema ga za spavanje, a kod onih kojima je čitanje dosadno dovoljna je već i sama pomisao pa da im se počne zijevati!

1. Čitanje gradi samopouzdanje

Čitate li mnogo knjiga postajete informirani o raznim temama. Kad ste načitani, ljude zanima vaše mišljenje. To može promijeniti način na koji gledate na sebe.

1. Čitanje razvija maštu i kreativnost

Pogotovo knjige bez ilustracija. Tada potpuno sami zamišljate izgled događaja, likova... Puno toga može vam pružiti inspiraciju.

1. Čitanje pomaže u javnom nastupu

Nije tajna da su svi glumci jako načitani. Moći ćete se lakše izražavati i biti uvjereniji u ono što govorite.

1. Čitanje mijenja život

Čitanje mijenja naš pogled na stvari. Nakon nekog vremena, počet ćete primjećivati stvari koje još niste, razmišljati o svijetu oko sebe, možete i postati inspirirani za napraviti nešto novo i drugačije. Sve to može promijeniti vaš život.

Tekst: Nikolina Gmaz, članica izvannastavne skupine Novinari 2020./2021.

INSPIRACIJA

KAD BIH JA

Kad bih ja bila knjiga,

nagovarala bih sve da me pročitaju.

Kad bih ja bila polica,

željela bih imati puno knjiga.

Kad bih ja bila knjižničarka,

navodila bih djecu da čitaju.

Kad bih ja bila knjižnica,

sve ljude bih primala s radošću.

Teskt: Ivana Kosmat, članica skupine Mladi knjižničari bibliofili šk.god. 2015./2016.

Mladi knjižničari bibliofili

Mi smo Mladi knjižničari bibliofili,

Volimo čitati, jer knjige su naš moto.

Iz dana u dan uspjehe nižemo,

Timski rad i sve zajedno možemo.

Repali smo poeziju,i glumili pjesnike,

Radili igrokaze za buduće đake.

Na Lidranu smo glumili, scenom se bavili:

Sretna princeza, Ah ta lektira i

Sat ljubavi sa mnogo stila.

Posjetili smo Zagreb,

Knjižnice, fakultet,

Od HNK-a do kina Europe,

NSK-a i Interlibera.

„Čitanjem do zvijezda“ puno nam znači:

Čitamo romane,

Stvaramo plakate,

Rješavamo kvizove,

I putujemo Zagorjem,

Čak-Čak-Čakovec.

Dom plastičnim bocama,

Našla je naša Nina.

Biti ljubitelj životinja i knjiga,

To je milina.

Školski list Maksić,

Stvaramo ga mi.

A vi budite njegovi

Čit-čit-čitatelji.

Stoga sada shvati

Knjiga nije stvar, ona je najbolji dar.

Životni je stil

Biti Mladi knjižničar bibliofil!

Tekst: Mirka Matuša-Popović, članica skupine Mladi knjižničari bibliofili 2018./2019.

Rap o Mladim knjižničarima bibliofilima povodom Dana škole

Osnovna škola Stubičke Toplice / , Stubičke Toplice / www.os-stubicke-toplice.skole.hr / ured@os-stubicke-toplice.skole.hr