eTwinning projekt školskih knjižničara GODINA ČITANJA 2021.

Autor: Blanka Doko, 22. 3. 2021.

Kako bismo što sadržajnije obilježili Godinu čitanja, naša se škola uključila u eTwinning projekt školskih knjižničara GODINA ČITANJA 2021. Pred nama su (i iza nas) kreativne aktivnosti vezane uz poticanje čitanja. Da bismo ih podijelili sa školama partnerima u projektu na eTwinning platformi potrebne su nam suglasnosti roditelja/skrbnika koje smo proslijedili po učenicima.

Više o projektu možete pročitati u nastavku.

Projektom će se obilježiti Godina čitanja 2021. u osnovnim i srednjim školama koje će sudjelovati u njemu kao projektni partneri. Tijekom projekta sudionici će sudjelovati u različitim poticajnim i kreativnim aktivnostima za poticanje čitanja i usvajanje čitateljskih vještina.

Naime, Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja. Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine, a koja pridonosi razvoju kulture čitanja i omogućava što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem. Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju. Puno je različitih emocionalno-spoznajnih, stručnih i korisnih razloga za poticanje čitanje, ali jednako tako je važno čitanje koje razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice.

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi.

Izvor: https://mzo.gov.hr/vijesti/2021-godina-proglasena-godinom-citanja-u-hrvatskoj/4117

Cilj projekta je obilježavanje Godine čitanja te usvajanje i razvijanje čitateljskih vještina, ljubavi prema čitanju i poticanje čitanja među učenicima od najranije dobi kao i razvijanje vještina cjeloživotnog učenja i aktivnoga čitanja.

Škole partneri uključit će se u projekt aktivnostima koje će provoditi do kraja 2021. godine, a realizirane aktivnosti potkrijepit će fotografijama, videima, prezentacijama, izradom digitalnih materijala korištenjem digitalnih alata, plakatima učenika, posterima, digitalnim knjigama, brošurama i drugom dokumentacijom. Škole partneri, tj. školski knjižničari surađivat će tijekom projekta koristeći se suradničkim digitalnim alatima kao što je Padlet, TwinBoard, videokonferencije, chat, forum, društvene mreže i slično. Učenici će raditi u skupinama i timovima, čitat će, izražavati se na kreativan način, baviti se istraživačkim radom i drugo.

Osnovna škola Stubičke Toplice / , Stubičke Toplice / www.os-stubicke-toplice.skole.hr / ured@os-stubicke-toplice.skole.hr